Matea Tomić – put jedne freelancerice
Veljača nam je krenula jako zanimljivo, a prvog utorka ovog mjeseca u goste nam je došla UX/UI dizajnerica Matea Tomić (neke od njenih dizajna možete pogledati na linku)!
Ako niste uhvatili live, možete ga pogledati ovdje:
ili pročitajte naš intervju s Mateom i saznajte kako je tekao njen put do freelancanja, kako je počela njena design karijera i koje savjete ima za sve one koji su na početku karijere!
IT: Kako je krenula tvoja karijera i kako su izgledali tvoji počeci?
Matea nam je ispričala kako je njen interes prema web dizajnu počeo na fakultetu informatike, točnije, negdje u samoj sredini studija kada je počela učiti o razvoju web aplikacija. U to vrijeme izrađivala je web stranice sa HTML-om/CSS-om što je radila paralelno uz fakultet.
Njena prva web stranica bila je za tatinu firmu, a u pronalasku poslova u početku se uvelike oslanjala na freelance stranice i rad po preporuci.
IT: Što te inspiriralo na taj rad?
„Meni je to bilo jako zanimljivo, pogotovo što će moj rad ljudi gledati na Internetu – to je top!“, kaže Matea, te se u toj misli počela nazirati vizija onoga čime bi se jednog dana htjela baviti.
IT: Jesi li već za vrijeme studija odlučila biti freelancerica?
Nisam znala točno – kaže Matea, ali budući da je od malena vrijeme provodila na računalu, ta nekakva baza za daljnji rad postala je prirodna, pogotovo za vrijeme studiranja.
IT: Kako je tvoja karijera izgledala u samim počecima nakon završetak fakulteta, dok još nisi ušla u freelance vode?
Matea nam je ispričala kako, kao i mnogi po završetku fakulteta, nije znala ništa o obrtima, porezima i svim stvarima koji dolaze uz freelance posao, već kaže kako je na početku ipak željela raditi u nekoj firmi kako bi pridobila iskustvo, znanje i praktične vještine koje će joj kasnije poslužiti za izgradnju freelance karijere.
Dok se nije zaposlila u prvoj firmi, puno je vremena provodila radeći u front-endu, a po zaposlenju počela je učiti UX/UI. „Mentor mi je bio veliki izvor znanja, i usmjeravao me te mi ukazivao na to koja je literatura najbolja, upoznao me sa alatima i sl.“, kaže Matea.
IT: U kojem si trenutku odlučila napustiti prvu firmu i krenuti dalje? Što te ponukalo na odlazak?
„Trebao mi je malo veći izazov“, priznaje Matea, što je za nju značilo prelazak u drugu firmu.
Kroz svoju karijeru radila je za manje firme, ali i veće, poput Infobipa. Ovdje je Matea komentirala kako su joj sva iskustva rada izuzetno važna – dok manje firme imaju jednu vrstu dinamike, one veće „korporacije“ imaju kompletno drugačiju radnu dinamiku, što je svakako bilo iskustveno dosta korisno.
IT: Nakon toga krenula si u freelance vode. Možeš li nam reći kakva ti je organizacija vremena i pristup radu u odnosu sa radom u firmama?
„Drugačiji je mindset“, objasnila je Matea. „Radim za sebe, lakše mi je rasporediti si vrijeme, mogu sama odabrati s kime ću raditi i imam osjećaj slobode koja je bila presudan faktor ulaska u freelance“.
Danas Matea poslove pronalazi prvenstveno po preporuci, a po završetku jednog najčešće se otvore vrata novom projektu.
IT: Spomenula si da je tvoj plan bio “bildat” portfolio kako bi mogla freelancat. Koji bi savjet dala drugima koji su na početku freelancinga?
Glavni savjet koji je Matea dala je: budite uporni!
Drugi je da budete vrijedni i savladate barem neki od alata za UX/UI dizajn!
Matea nam je spomenula 3, a to su Figma, Adobe XD i Sketch*.
*Od navedenih, Figma i Adobe XD su besplatni, dok se Sketch plaća!
Sve su to alati za UX/UI u kojima možete crtati korisnička sučelja, vizuale i mockupove, te se u sva 3 mogu raditi i razni prototipi!
Treći važan savjet je da gradite portfolio, naglašava Matea, u kojem vidi ulaganje u budućnost kako bi budući klijenti mogli prepoznati vaš set vještina i vidjeti na kojim ste projektima radili te koja iskustva imate.
P. S. Nemojte gledati odmah u početku na novce, savjetuje Matea!
IT: Koliko je u radi dizajnera važan set vještina i znanje, koliko empatija, a koliko karakter samog dizajnera? Bi li ga crte osobnost poput karaktera ili empatije mogli zakočiti u poslu?
„Karakter nema veze s time“, smatra Matea, a što se dizajna tiče smatra da je to vještina na kojoj se se da raditi i koju se radom i učenjem može izvježbati i usavršiti. Biti empatičan ne može odmoći, no u konačnici to je stvar osobine dizajnera.
IT: Spomenula si da između ostalog mentoriraš studente na platformi Careerfoundry, možeš li nam pričati malo o tome?
Careerfoundry je online platforma koja potencijalnim studentima nudi mogućnost usavršavanja u UX-u, UI-u, front-endu te generalno IT developmentu.
Na pitanje kako se našla u mentorstvu ispričala nam je da je oduvijek htjela biti mentor, na ovaj ili onaj način – u firmi joj je bio gušt pomagati svojim kolegama i kolegicama, a u Careerfoundryu se našla tako da se prijavila na oglas, a ostalo je povijest!
Matea je veoma mlada mentorica, i po tom pitanju istaknula je kako godine i nisu nužan preduvjet u svim granama industrije. Naglasila je da je skill set (set vještina) jako bitan za pokazati budućim klijentima te nam je otkrila kako redovno ažurira svoj portfolio i životopis sa novim projektima!
IT: po kojem kriteriju biraš projekte? Ovise li oni o industriji ili o klijentu?
„Uvijek ću odabrati projekt koji mi je zanimljiv i u koji vjerujem da će uspjet, a sve što mi nije zanimljivo i što me neće interesirat ne bih uzimala jer mi je cilj uživati u onome što radim“, ispričala nam je Matea.
Kaže kako njen odabir ne ovisi toliko o industriji jer je, kako kaže, otvorena za sve, no uvelike ovisi o klijentu – „nisam za to gdje mi je posao šutjeti i slušati jer želim aktivno sudjelovati i donositi svoje ideje, predlagat stvari. Volim kada su klijenti otvoreni jer to je po meni pravi posao dizajnera – imat otvorene ruke i sugerirati nove ideje te poboljšavati svoj dizajn“.
IT: Neki freelancer s vremenom se nađu ponovno u radu u firmama i timovima. Bi li se ti vratila u rad u firmi i ako da, pod kojim uvjetima?
„Ništa nije zacrtano u kamenu“, nasmijala se Matea! „Ne volim se ograničavati!“
IT: Kako vidiš svoju daljnju budućnost u ovom poslu? Što misliš o rastućim trendovima u industriji?
„Potrudit ću se to raditi dok nas roboti ne zamjene!“, rekla nam je kroz smijeh, a po pitanju trendova osvrnula se na to da sve veće i popularne platforme imaju interni tim dizajnera te sve više idu ka automatiziranju i ubrzanju proces dizajniranja. Budući da još uvijek postoji ljudski faktor u tome, primjećuje, sve je prisutnija specijalizacija raznih aspekata dizajna.
Ako imate pitanja, Matea je srdačno ponudila pomoć, a kontaktirat ju možete na Facebooku, LinkedInu, a možete i poslušati njezina prijašnja gostovanja u IT zajednici!